Тема: Електрична
енергія в господарстві держави. Облік електричної енергії.
Мета: навчити учнів виконувати облік електричної енергії;
розвивати просторове уявлення значимості макетів і моделей у проектуванні;
виховувати любов до праці.
Тип уроку: комбінований
Практична робота: Планування
заходів щодо економного використання електроенергії. Облік електричної енергії.
Обладнання: макет електролічильника, провідники, джерело живлення,
вимикач, вимірювальні прилади, електротехнічний інструмент
Поняття: електричний лічильник, електрична енергія, облік
електричної енергії.
Хід уроку.
I.
Організаційна частина.
II.
Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учня.
Що таке речовина?
З яких частинок складається речовина?
У яких станах може перебувати речовина? Чим вони
відрізняються між собою?
Які відомі тобі прилади працюють за рахунок електричної
енергії?
Де виробляється електрична енергія?
Для яких потреб людина використовує електричну енергію?
III.
Мотивація навчальної діяльності
Дійсно, людина майже на
кожному кроці використовує електричну енергію? Спробуймо навести приклади, де
використовується електрична енергія? Тема нашого уроку: «Електрична енергія в господарстві держави. Облік
електричної енергії».
IV.
Вивчення
нового матеріалу
Що ж
таке електрична енергія?
Які
пристрої її виробляють?
У
кожному будинку, в кожній квартирі закріплена невелика коробочка зі скляним
віконцем. До неї підведено проводи, а за склом обертається металевий диск. Це -
відомий кожному прилад електричний лічильник.
Якщо
електричні прилади вимкнено, диск стоїть на місці. Проте, якщо ввімкнути хоча б
одну електричну лампочку або інший прилад, диск починає обертатися. Початок
обертання диска свідчить про те, що почалось використання електроенергії. Чим
більше приладів увімкнено в квартирі, тим швидше обертається диск, а отже,
більше використовується електричної енергії.
Складними
дослідами було встановлено, що, крім молекул і атомів, у речовинах містяться
менші від них, невидимі заряджені частинки. Наприклад, у металах їх називають
електронами. Якщо кожну з цих частинок «підштовхнути», то можна
примусити їх рухатися всередині речовини у певному напрямку. Такий
упорядкований рух заряджених частинок називають
електричним струмом , а пристрій, за допомогою якого ці частинки
рухаються, - джерелом електричного струму, або
джерелом електричної енергії.
Якщо
заряджені частинки рухаються по спіралі електричної лампочки або електричної
плитки, вони нагрівають їх до певної температури. У результаті цього спіраль
лампочки світиться, а спіраль плитки - виділяє тепло.
Електрична
енергія має велике значення в житті та праці людей. На підприємствах країни
працює величезна кількість різних електричних машин і приладів. Вони приводять
в рух трамваї і тролейбуси, ескалатори і будівельні крани. Електрика плавить
метал і випікає хліб, доїть корів і виводить в інкубаторах курчат. Її
використовують для освітлення квартир, вулиць, приміщень, кінотеатрів, спортивних
залів. За допомогою електричної енергії працюють холодильники і швейні машини,
пилососи і кондиціонери, телевізори і комп'ютери та багато інших електричних
приладів).
Тому,
яку б професію ти не обрав після закінчення школи, тобі необхідно оволодіти
знаннями з електротехніки.
Електротехніка - галузь науки і техніки, пов'язана з виробленням,
розподілом та використанням електричної енергії.
Люди
створили багато різних пристроїв, машин, які виробляють електричну енергію. Для
живлення плеєрів, магнітофонів, радіоприймачів, інших приладів, використовують
відомі тобі батарейки їх ще називають гальванічними елементами, тому що в них відбуваються хімічні
перетворення.
Гальванічний
елемент має цинковий корпус і вугільний
стержень, занурений в спеціальний порошок (суміш нашатирю і борошна). З'єднавши
між собою кілька таких елементів, дістанемо батарею електричного струму. У
батарейці від кишенькового ліхтарика з'єднано три елементи: вугільний стержень
першого елемента з'єднаний з цинковим стаканчиком другого, а вугільний стержень
другого - з цинковим стаканчиком третього. Від цинкового стаканчика першого
елемента і вугільного стержня третього виведені металеві пластинки, які
називають полюсами батарейки: довша пластина,
прикріплена до цинкового корпусу, слугує негативним полюсом, який позначається
знаком «мінус» (-), коротша пластинка є позитивним полюсом і позначається
знаком (+). У таких батареях хімічна енергія перетворюється в електричну.
Електричні
прилади мотоциклів, моторолерів, автомобілів та інших машин працюють від акумуляторів . У них також електрична енергія
виробляється внаслідок хімічних перетворень. Недолік цих пристроїв - їх вихід з
ладу через певний час використання.
Надійніші
пристрої - генератори.
Вони виробляють електричний струм на електричних станціях внаслідок обертання
турбіни.
В електротехніці
всі пристрої, які виробляють електричну енергію, називають
джерелами електричної енергії.
Прилади
і машини, які працюють за рахунок використаної електричної енергії, називають споживачами електричної енергії.
Для
вироблення електричної енергії на електростанціях спалюють велику кількість
вугілля, нафти, газу, витрачають воду річок. Щоб зменшити їх витрати, необхідно
економно використовувати електроенергію. Ресурси, які залишаються від економії,
можуть використовуватися для інших потреб. Зменшення кількості спалюваних
речовин сприяє зменшенню шкідливих викидів у атмосферу, збереженню довкілля,
поліпшенню життя на землі.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Запитання та завдання
1. Для чого призначені джерела електричної енергії?
2. Які пристрої називають споживачами електричної енергії?
3. Яке значення електричної енергії в житті людини?
4. Чому необхідно економити електричну енергію?
VI.
Практична робота.
Вступний інструктаж.
Поточний інструктаж (проводжу при необхідності
індивідуальний, фронтальний).
Заключний інструктаж.
Завдання
1. Планування заходів щодо економного використання
електроенергії.
2. Облік електричної енергії.
VII. Підсумки уроку
1. Рефлексія із
застосуванням інтерактивної методики «Мікрофон»
Запитання
·
Що сподобалось чи не сподобалось на уроці?
·
Чи дізнались про щось нове, цікаве?
·
Чого навчились? Що очікували від себе та
інших?
·
Яких результатів досягли?
·
Що вдалось, а що ні?
·
Чи взяли з цього уроку щось корисне для себе?
·
Чи застосовуватимете набуті знання в майбутній
практичній діяльності?
2.
Аналіз кращих робіт учнів. (Учні називають авторів,
роботи яких найбільше сподобались. Учитель аналізує найкращі
розробки, акцентуючи увагу на правильності виконання ескізу,
дотриманні конструктивних та естетичних вимог, грамотному описі
моделі, обґрунтуванні доцільності вибору).
3.
Оцінювання навчальних досягнень. Виставлення оцінок
у щоденники.
4. Контроль за прибиранням
робочих місць.
VIII. Домашнє завдання
Провести облік домашньої енергії.
Комментариев нет:
Отправить комментарий