Уроки № 96-97 від 12.03.2020 та
16.03.2020
Тема.
Розв’язування вправ на ділення десяткових дробів.
Мета: повторити алгоритми розв'язування
задач на знаходження дробу від числа і числа за його дробом та поширити ці алгоритми на випадки, коли дріб —
десятковий; відпрацювати навички розв'язування задач на застосування зазначених
алгоритмів.
Тип
уроку: засвоєння
знань, навичок та вмінь.
Хід уроку
I. Розминка
Усні вправи
1.
Виконайте дії:
1) 10,3 + 6,8; 2) 4,3 – 2,6; 3) 4,03 · 0,2; 4) 6,3 : 0,9; 5) 0,8 : 0,4;
6) 0,8 : 0,04;
7) 6 : 0,2; 8) 3 · 0,9; 9) 5,75 : 0,5.
2.
Обчисліть значення виразу:
1) 0,03 · 100 + 1,7; 2) 6,8 + 3 : 6; 3) 7,2 : 18 – 0,19 : 19.
3. Михайлик і Петрик зібрали разом 24,8 кг яблук. Михайлик
зібрав 5/8 усіх яблук. Який з виразів є відповіддю на запитання: скільки яблук зібрав
Михайлик?
1) 24,8 : 5 · 8; 2) 24,8 : 8 · 5; 3) 24,8 – 5/8; 4) 24,8 +5/8 .
4.
Записати десятковий дріб звичайним: 0,5; 0,05; 1,2; 1,07.
II. Перевірка домашнього завдання
III. Повторення і узагальнення знань
Оскільки загальні правила
знаходження дробу від числа і числа за значенням його дробу будуть вивчені
лише у 6 класі, на цьому уроці алгоритм розв'язування названих типів задач є
продовженням алгоритму, що був сформований під час вивчення теми «Звичайні
дроби».
Задача 1. У
Василька було 12 грн., 0,3 яких він витратив на нову книжку. Скільки гривень
заплатив Василько за книжку?
Розв'язання. 1) 0,3 =3/10 ;
1) 12 : 10 = 1,2 (грн.) — становить 1/10 грошей;
2) 1,2 · 3 = 3,6 (грн.) — коштує книжка.
Або скорочено:
1) 0,3 =3/10 ;
2) 12 : 10 · 3 = 3,6 (грн.) — коштує книжка.
Відповідь. 3,6 грн.
Задача 2. Турист
пройшов 2,7 км,
що становить 0,3 туристського маршруту. Скільки кілометрів має пройти турист?
Розв'язання. 1) 0,3 = 3/10;
1) 2,7 : 3 = 0,9 (км) — складає 1/10 маршруту;
2) 0,9 · 10 = 9 (км) — весь маршрут.
Або скорочено:
1) 0,3 =3/10 ;
2) 2,7 : 3 · 10 = 9 (км) — весь маршрут.
Відповідь. 9 км.
II. Засвоєння
навичок
V. Підсумок уроку
Запитання до класу
1.
Відомо, що число а становить 0,6 від числа b. Чи правильно, що:
1) a = b : 610; 2) а = b : 10 · 6?
2.
Якому завданню відповідає рівність?
1) Число
встановить 0,6 від числа а.
2) Число 0,6
становить b частин від числа а.
VI. Домашнє завдання
п. 35 №№ 995; 997; 999; 1003; 1009.
Уроки № 98, 99 від 17.03.2020 та 18.03.2020
Тема. Середнє арифметичне, середнє
значення величин.
Мета: систематизувати знання учнів щодо понять «середнє арифметичне»,
сформувати вміння учнів розв'язувати задачі високого рівня складності на
застосування цих понять.
Тип уроку: узагальнення і систематизація
навичок, знань і вмінь.
Хід уроку
I. Розминка
Усні вправи
1.
Обчисліть:
1) 0,5 · 2,5 · 4 · 2; 2) 2 · 1,69 · 500; 3) 8,6 · 0,34 +
1,4 · 0,34;
4) 10,8 · 11,3 – 10,8 · 10,9.
2.
Знайдіть значення виразу 6,5а + 0,035b, якщо:
1) а = 10; b = 1000; 2) a = 1; b = 1; 3) a = 0,1; b = 0; 4) a = 0; b = 0,2.
II. Опрацювати навчальний матеріал на
сторінках 232-233. Розглянути обов’язково приклади 1, 2, розв’язування задач на
сторінці 233. Виконати вправи № 1045,
1047, 1049.
ІІІ. Узагальнення
знань
Запитання до
класу
1. Сума 6 чисел дорівнює 45. Чому
дорівнює їх середнє арифметичне?
2. Змішали 4 сорти цукерок за ціною
7,5 грн.; 8,4 грн., 9,5 грн., 10,6 грн. Скільки коштує 1 кг суміші, якщо взяли:
1) кожного сорту цукерок по 1 кг;
2) цукерок 1 і 3 сорту — по 2 кг; цукерок 2 і 4 сорту — по
1 кг?
3. Чи може середнє арифметичне двох десяткових дробів бути
натуральним числом? Якщо так — навести приклад.
IV. Підсумок уроку
Самостійна робота
Самостійна робота
Варіант 1 [2]
1.
Знайдіть середнє арифметичне чисел: 32,6; 38,5; 34; 35;3
[26,3; 20,2; 24,7; 18]
2. Розв'яжіть задачу: Човен плив 2
год зі швидкістю 12,3
км/год і 4 год зі швидкістю 13,2 км/год. Знайдіть
середню швидкість човна упродовж усього шляху.
[Автомобіль їхав 3 год зі
швидкістю 62,6 км/год
і 2 год зі швидкістю 65
км/год. Знайдіть середню швидкість автомобіля упродовж
всього шляху.]
Запитання до класу
Урок 109 від 13.04.2020 року
Урок № 100 від 19.03.2020
Тема. Відсотки.
Мета:
сформувати в учнів поняття про відсоток; вміння записувати відсотки десятковими
і звичайними дробами.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Розминка
Усні вправи
1.
Знайдіть 1/100 від числа: 1) 200; 2) 60; 3) 7; 4) 67,3; 5) 5,48.
2. У саду росло 300 дерев, 12/100 від
них становлять яблуні. Скільки яблунь росло в саду?
3. У школі навчається 900 учнів, з
них 0,15 отримали за рік з математики 11 балів. Скільки учнів отримали 11 балів
з математики?
4. Виконайте множення на 0,01: 1)3;
2) 11; 3)100; 4) 1000; 5) 123.
II. Актуалізація опорних знань
Запитання до
класу
Яку частину становить?
1) 1 ар від 1 гектара; 2)
1 м2
від 1 ара; 3) 1 см
від 1 м;
4) 1 копійка від 1 гривні; 5) 1 рік від 1 століття.
[Відповідь —1\100]
III. Формування знань
Бесіда
Друзі! Сподіваюсь, ви помітили,
що в повсякденному житті часто маємо справу із сотими частинами
величин: 1 ар = 1/100 га, 1м2 = 1/100 а, 1 см = 1/100м, 1 к = 1\100 грн. Тому для цього часто вживаного дробу 1\100
дібрали спеціальну назву й позначення: 1 відсоток («від ста»), позначається 1
% і 1\100 = 0,01 = 1 %.
Тобто відсотки — це особлива
форма запису дробів.
Тому можна перетворювати відсотки
у дроби: 1 % = 0,01,
2% = 2 · 0,01 = 0,02;
15% = 15 · 0,001 = 0,15;
100% = 100 · 0,01 = 1;
125% = 125 · 0,01 = 1,25.
Маємо: щоб записати відсотки
десятковим дробом, треба кількість відсотків помножити на 0,01 (поділити на
100), при цьому 100 % = 1!
Також можна розв'язувати обернену
задачу: будь-який десятковий дріб записати у вигляді відсотків: знаючи, що 1 =
100%, можемо сказати, що
2 = 2 · 1 = 2 · 100 % = 200 %; 0,3 = 0,3 · 1 = 0,3 · 100%; = 30 %;
0,125 = 0,125 · 1 = 0,125 · 100 % = 1,25.
Висновок: будь-яке число можна
виразити у відсотках і навпаки; будь-яку кількість відсотків можна виразити
десятковим дробом.
Але зазвичай записом у формі
відсотків користуються, коли мають справу із сотими частими величинами.
Згадаймо, що:
1 а дорівнює 1 % від 1 га; 1 м2 дорівнює 1 %
від 1 а і т. д.
Закріплення
Що складає?
1) 1% гривні; 2) 1% центнера; 3)
1% дециметра; 4) 1% кілометра. Тобто, щоб знайти 1% будь-якої величини, треба
поділити значення цієї величини на 100.
Запитання до класу
1.
Що більше: 1 % від гривні чи 1\5 від 5 копійок?
2.
Який з наступних записів є записом 3% у вигляді десяткового дробу?
1)
3; 2) 0,3; 3) 0,03; 4) 0,003.
Завдання: опрацювати параграф 37,
виконати № 1068, 1074, 1076
Урок № 101 від
23.03.2020 року
Тема. Відсотки. Знаходження відсотків
від числа.
Мета: ознайомити учнів із знаходженням відсотків від даного числа; сформувати
вміння записувати відсотки від числа і розв'язувати задачі, що передбачають цю
дію.
Тип уроку: засвоєння умінь та навичок.
Хід уроку
I. Розминка
Усні вправи
Усні вправи
1.
Яке з чисел більше й у скільки разів?
1) 4,56 і 45,6; 2) 1,04 і 104; 3) 6,07 і 0,00607.
2.
Виконайте дії:
1) 1,48 : 100; 2)
1,48 · 100; 3) 36,7 · 100;
4) 36,7 : 100; 5)
0,4 : 100; 6) 0,4 · 100.
II. Актуалізація
опорних знань
Запитання до класу
Запитання до класу
1.
Що ми називаємо 1%? Наведіть приклади.
2. Як записати відсотки десятковим
дробом? Записати дробом: 6%, 60%, 600%.
3. Як записати десятковий дріб
(число) у відсотках? Записати у відсотках: 35; 3,5; 0,35; 0,035.
4. Як знайти 2\10 від числа; 3\100 від
числа; 0,03 від числа?
IV. Вдосконалення знань
Порівняйте умови задач
Задача 1.
Полуниці містять у середньому 0,06 цукру. Скільки кілограмів цукру міститься в
15 кг
полуниць?
Задача 2.
Полуниці містять у середньому 6% цукру. Скільки кілограмів цукру міститься в 15 кг полуниць?
Неважко помітити, що задачі
відрізняються тільки одним: 0,06 замінено на 6%. Але учні розуміють, що 6% =
0,06 =6\100. Отже, розв'язання задачі 2 буде відрізнятися від розв'язання
задачі 1 тільки цією дією.
Розв'язання. 1) 6% = 0,06 =3\100;
2) 15 :100 = 0,15 (кг) становить
1% маси полуниць;
3) 0,15 · 6 = 0,9 (кг) цукру
міститься в 15 кг
полуниць.
(Або записати одним виразом: 15 :
100 · 6 = 0,9 (кг) цукру)
Відповідь. 0,6 кг.
Отже, задачі, в яких треба знайти
відсотки від числа, розв'язуються майже так, як розв'язуються задачі на
знаходження дробу від числа, а саме: щоб знайти відсотки від числа, треба:
1)
виразити відсотки звичайними дробами;
2) дане число поділити на знаменник
дробу і отримане число помножити на чисельник цього дробу.
Перед тим, як розібрати інший вид
задач на знаходження відсотків від числа, учні розв'язують такі задачі:
1. Суходіл займає 29% площі поверхні
Землі, а Світовий океан — решту. Скільки відсотків площі поверхні Землі займає
Світовий океан?
(100 % - 29 % = 71
%)
2. Яблука у результаті сушіння
втрачають 84% своєї маси. Яку частину складає маса сухих яблук?
3. Під час охолодження хліб втрачає
до 4% своєї маси в результаті випаровування води. Яка частина маси свіжого
хліба залишається?
4. 30% учнів 5-го класу навчаються у
музичній школі, 50% відвідують спортивні секції, а решта — відвідує гуртки
іноземних мов. Скільки відсотків учнів класу відвідують гуртки іноземних мов?
5. Початкова ціна товару знизилась
на 30%. Скільки відсотків від початкової ціни вона становить?
Після цього учні за підручником розбирають приклад 2 (п.
34).
Запам'ятайте! Всій величині відповідає 100%.
Запитання до класу
1.
Скільки сантиметрів становлять 19% метра?
2.
Скільки кілограмів становить 23% тонни?
3.
Скільки хвилин становлять 10% години?
4.
Сергійко перечитав 30% книжки. Яку частину книжки йому залишилось
прочитати?
Завдання: опрацювати параграф 37,
виконати № 1079, 1081, 1086,1090.
Уроки № 102, 103
від 24.03 та 25.03.2020 року
Тема. Розв’язування вправ. Знаходження
відсотків від числа.
Мета: відпрацювати навички застосування поняття про відсотки й алгоритм
знаходження відсотків від числа під час розв'язування задач.
Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.
Хід уроку
Коментар. На цьому уроці продовжується
робота з вироблення вмінь і навичок рахувати відсотки від числа, замінивши їх
дробами. Особливу увагу слід звернути на задачу 2 (додаткову), бо в ній ще раз
обігрується момент, що даному (початковому) значенню величини відповідає 100%.
Варіант 1 [2]
1.
Знайдіть 1/100 від 45 [від 83].
2.
Знайдіть 1% від 200 [від 500].
3.
Знайдіть 1% від 4 [від 7].
4.
Знайдіть 3% від 3 грн. [від 8 грн.].
5.
Закінчіть речення: «Один відсоток — це ... » [Знайдіть 20% від 60].
6.
Знайдіть 25% від 360 [Закінчіть речення: «Відсотком називається ...»]
Актуалізація опорних знань
Під час перевірки правильності
виконання вправ домашньої роботи й завдань математичного диктанту учні
повторюють означення поняття «відсотки» і алгоритм знаходження відсотків від
числа.
Додаткові задачі
1. Для лісорозсадника школярі
зібрали 60 кг
насіння дуба, акації, липи і клена. Жолуді складали 60 %, насіння клена — 15%,
насіння липи — 20% усього насіння, а решта — насіння акації. Скільки насіння
акації було зібрано?
2. На сезонному розпродажі ціни
знижені на 30%. Скільки буде коштувати виріб, початкова ціна якого:
1) 87 грн.; 2) 115 грн.; 3) 188 грн.?
3.
Виконайте дії: 6,72 – (35,656 +
4,444) : 8,02.
Підсумок уроку
Запитання до
класу
1. У кінотеатрі 500 місць. Під час
сеансу було зайнято 90 % усіх місць. Скільки глядачів дивилося фільм?
2. Порівняйте 40 % від числа 80 і
80% від числа 40.
Домашнє завдання № 1091,1096.
Урок № 104 від
26.03.2020
Тема. Знаходження числа за його
відсотками.
Мета: сформувати поняття знаходження числа за його відсотком (дробом); виробити
вміння використовувати завдання, що передбачають знаходження числа за його
відсотками.
Тип уроку: застосування знань, навичок і
вмінь
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1.
Знайдіть значення виразу: 1) 0,02 : 4 · 100; 2) 16 : 0,8 · 100;
3) (0,1 + 0,9 : 0,45) : 0,07; 4) 2,4 · 3 – 2,4 : 3.
2. Золоту медаль за успіх у навчанні
отримали 14 випускників, що становить 1/100 усіх учнів школи. Скільки учнів
навчається в цій школі?
3. Вік Петрика становить 2/9віку
його батька. Скільки років батькові, якщо Петрику 8 років?
4. Запишіть звичайним дробом: 1)
14%; 2) 120%; 3) 5%.
II. Застосування знань
Учитель пропонує учням порівняти умови й розв'язати
задачі.
1. Вершкове морозиво містить 14/100 цукру.
Скільки кілограмів морозива виготовлено, якщо було використано 49 кг цукру?
2. Вершкове морозиво містить 14%
цукру. Скільки кілограмів морозива виготовлено, якщо було використано 49 кг цукру?
3. Зрозуміло, що єдина різниця в
умовах задач — замість дробу 14/100 у першій задачі стоїть 14% у другій. Але,
враховуючи, що 14 % =14/100, маємо ідентичні розв'язання:
1) 49 : 14 = 3,5 (кг) становить 1% морозива;
2) 3,5 · 100 = 350 (кг) виготовлено морозива.
(Або можна записати один вираз: 49: 14 • 100 = 350 (кг))
Відповідь. 350 кг.
Отже, щоб найти число за
значенням його відсотків, треба поділити на кількість відсотків і помножити
отриманий результат на 100.
III. Формування умінь
Розв'язування задач початкового
і середнього рівня не викликає в учнів труднощів, якщо відомо, який саме
алгоритм застосовувати. Але зазвичай учні помиляються в задачах на відсотки,
тому головна мета цього уроку — навчити учнів розрізняти типи задач: на знаходження
відсотків від числа (попередня тема на знаходження числа за його відсотками.
Тому перед письмовим розв'язуванням вправ було б доречним розв'язати усні
вправи. 1.
1. Руда містить 60% заліза ---
1) Скільки можна отримати заліза із 72 т руди?
2) Скільки треба взяти руди, щоб отримати 72 т заліза?
Щоб показати різницю в умові задач, можна записати їх
коротку умову:
1)Руда
|
Залізо
|
2)
Руда
|
Залізо
|
||
72 т,
100%
|
---
|
60%,
?т
|
?т,
100%
|
----
|
60%,
72 т
|
Тому: 1) задача на знаходження відсотків від числа;
2) задача на знаходження числа за його відсотками.
IV. Підсумок уроку
Запитання до класу
1.
Чому дорівнює число, 1% якого становить: 1)7; 2) 0,7; 3)3,6; 4) 5,123?
2. Який з виразів відповідає умові
задачі? Знайдіть число, 30% якого дорівнюють 60:
1) 60 : 100 · 30; 2) 30 : 100 · 60; 3) 60 : 30 · 100; 4)
60 · 30.
V. Домашнє завдання П.38. № 1111,
1113, 1115, 1117, 1120
Уроки № 105, 106,
107 за 06.04., 07.04., 08.04.2020 р.
Тема. Розв’язування вправ з теми «Знаходження
числа за його відсотком»
Мета:
сформувати вміння розв'язувати задачі достатнього і високого рівня, що
передбачають знаходження числа за значенням його дробу.
Тип уроку:
застосування знань, навичок і вмінь.
Хід уроку
Усні вправи
1.
Обчислити:
1) 0,5 · 4,
|
2) 2 – 0,6,
|
3) 5,5 · 10,
|
4) 7,2 : 0,1,
|
: 0,1,
|
· 0,3,
|
: 11,
|
: 7,2,
|
- 0,8,
|
: 6,
|
+ 0,01,
|
· 0,36,
|
: 30;
|
+ 0,23;
|
+ 2,55;
|
+ 0,7.
|
?
|
?
|
?
|
?
|
2.
Знайдіть число, якщо:
1) 30% цього числа дорівнюють 90;
2) 15% цього числа дорівнюють 4,5;
3) 7% цього числа дорівнюють 0,084.
3. Магнітофон коштував 500 грн.
Потім його ціна знизилась на 20%. Яка
нова ціна магнітофона?
нова ціна магнітофона?
Вдосконалення вмінь
Друзі! Сподіваюсь, ви не забули,
як називається 1/100 частина числа? 1/100=0,01=1%
Як тоді назвати 2/100, 13/100,
45/100 числа?
(Відповідно 2%; 13%, 45%). А як
виразити у відсотках 1? (1 = 100%). Отже, число 1 = 100%. А якщо мова йде про
величини, то що собою становить 100% якоїсь величини (ціни, площі, об'єму
роботи)? (100% відповідає всій величині)
Отже, якщо:
1) учень прочитав 30% книжки,
скільки відсотків йому залишилось прочитати? (100% - 30% = 70%)
2) Під час сушіння яблука
втрачають 84% своєї маси, скільки відсотків маси становить маса сушених яблук?
(100% - 84% = 16%)
3) Спочатку витратили 28%
зарплати, а потім ще 54%, то скільки відсотків зарплати залишиться? (100% -
(28% + 54%) = 100% - 82% = 18%).
Розв'язання і
відповіді
№ 1119. Коментар. Оскільки
на попередніх уроках під час розв'язування задач на дроби і відсотки вже була
апробована скорочена форма запису дій, на цьому уроці можна її також
застосувати.
1) 100 – 84 = 16 (%) маси яблук
становить маса сушених яблук;
2) 24 : 16 · 100 = 150 (кг) свіжих
яблук треба взяти.
Відповідь. 150 кг.
№ 1121
1) 28 + 54 = 82 (%) усієї суми становила вартість салату
і порося;
2) 100 – 82 = 18 (%) становила вартість торту;
3) 108 : 18 · 100 = 600 (сольдо) коштував обід.
Відповідь. 600 сольдо.
№ 1126. Запитання до класу:
1) Скільки відсотків усіх дерев
становили яблуні? вишні? (41% – за умовою; 100 - 41 = 59 (%))
2) На скільки відсотків більше
становили вишні? (59 - 41 = 18 (%)) На скільки дерев вишень було більше, ніж
яблунь? (на 54 дерева за умовою)
Отже, маємо: 5 · 18 % усіх дерев
становить 54 дерева.
Розв'язання. 1) 100 - 41 = 59 (%) — усіх дерев
становить вишні;
2) 59 - 41 = 18 (%) —
відповідають 54 деревам;
3) 54 : 18 · 100 = 300 (дерев) -
було в саду.
Відповідь. 300 дерев.
№ 1134 (1; 2)
1) 0,31х + 1,2 =
1,2124, 2)
0,5х – 17 = 40,52,
0,31х = 0,0124, 0,5х =
57,52,
х= 0,0124
: 0,31, х = 57,52 : 0,5,
х = 0,04. х = 115,04.
Відповідь. 0,04. Відповідь.
115,04.
Який із записів відповідає умові задачі?
Троє друзів збирали гриби. Перший
зібрав 37% грибів, другий 25% грибів, а третій — решту. Скільки відсотків
грибів зібрав третій хлопчик?
1) 37 + 25 = 62(%);
2) 37 – 25 = 12(%);
3) 100 – (37 + 25) = 38 (%).
Домашнє завдання
п. 38, № 1122, 1123, 1127 на повторення № 1134(3, 4),
1135
Урок № 108 від 09.04.2020 р. Самостійна
робота на сторінці 249. Завдання № 6 «Перевір себе» в тестовій формі.
Урок 109 від 13.04.2020 року
Тема: Контрольна
робота з теми:
Множення і ділення десяткових
дробів.
1. (1 бал) Виконайте множення: 3,74
х 1000
А 37,4 Б 3740 В
0,374 Г
37 400
2. (1бал) Виконайте ділення: 23,19:100
А 231,954 Б
0,231954 В
23,1954
Г 2,31954
3. (1 бал) Знайдіть добуток. 58,3
х 0,1
А 5,83 Б 0,0583 В 0,583 Г
583
4. (1 бал) Знайдіть частку 16,28:0,01
А 16,28 Б
162,8 В
1628 Г 16 280
5. (1 бал)Довжина прямокутника
дорівнює 70 см.
Знайдіть ширину прямокутника, якщо вона становить 0,3 від довжини.
А 2,1 см Б 2,8 см В
21 см Г 28 см
6. (1бал) Знайдіть масу дині,
якщо 6% її маси становить 0,12
кг.
А 2 кг Б 3 кг В 0,3 кг Г 0,2 кг
7. (1,5 бали) Обчисліть значення
виразу 61- (1428:136 + 4,3) х 3,4
8. (1,5 бали) Розв’яжіть рівняння
1,98 : (0,7 – х) = 4,5.
9. (3 бали) Площа
прямокутника 5,12 м2,
одна з його сторін дорівнює 3,2
м. Знайдіть периметр прямокутника.
Шановні п"ятикласники, вивчення нового навчального матеріалу завершено. Розпочинаємо повторення всього пройденого. Бажаю успіхів і бережіть себе.
З повагою, Ліщук І.М.
З повагою, Ліщук І.М.
УРОК № 110,111 від 14.04, 15.04.
2020 року
Тема.
Повторення.Рівняння.
Мета: відпрацювання навичок учнів
застосовувати набуті знання для розв'язання рівнянь і задач за допомогою
рівнянь.
Тип
уроку: застосування
знань, навичок та вмінь.
Хід уроку
Запитання до класу
1) За яким правилом знаходимо х із рівняння 39 + х = 162?
(х —
невідомий
доданок; х = 162 – 39, х = 123)
2) Який компонент
додавання невідомий у рівнянні (х – 83)
+ 316 = 425?
Як його знайти?
(х – 83 —
невідомий доданок; х – 83 = 425 – 316; х – 83 = 109).
3) За яким правилом знаходимо ліз рівняння х – 83 = 109?
(Невідоме зменшуване х
= 109 + 83; х = 192)
4) Який компонент віднімання невідомий у рівнянні 253 – (х – 459) = 138?
Як його знайти?
(х – 459 –
невідомий від'ємник; х – 459 = 253 – 138;
х – 459 = 115)
За яким правилом знаходиться х із рівняння х – 459
= 115?
(х — невідоме зменшуване; х = 115 + 459; х = 574)
У ч и т е л ь. Ви вже знаєте, що
таке рівняння, що означає розв'язати рівняння, що містять дії додавання і
віднімання. А чи замислювались ви над тим, навіщо нам вміння розв'язувати
рівняння?
Річ у тім, що дуже багато
різноманітних задач набагато простіше розв'язуються, якщо скласти і розв'язати
рівняння, спираючись на їхню умову. Сьогодні на уроці ми будемо розв'язувати
задачі складанням рівнянь.
IV. Формування
вмінь
Задача. Катруся задумала число. Якщо від
цього числа відняти 17, а до одержаної різниці додати 43, то утвориться 114.
Яке число задумала Катруся?
Розв'язання
Нехай шукане число х.
Тоді після віднімання утворилось
(х – 17), а після додавання (х – 17) + 43, що дорівнює 114 за умовою.
Складемо рівняння:
(х – 17) + 43 = 114.
(Розв'язування рівняння учні
виконують самостійно, одного учня можна викликати розв'язати рівняння за
дошкою.)
Відповідь. Катруся задумала число 88.
Додаткові вправи
Запишіть у вигляді рівності:
1) В Олі було х груш, в Оленки — на 2 груші більше, а в Жені — на 3 груші менше,
ніж у Олі. Разом у них було 14 груш.
2) Один токар виточив 7 деталей,
другий на 5 деталей більше, ніж перший, а третій — на 3 деталі менше, ніж
другий. Разом вони виточили 67 деталей.
3) Перша машина під час перевезення
вантажу зробила п рейсів, друга — на 1 рейс менше, ніж перша, а третя —
на 8 рейсів більше, ніж перша. Третя машина виконала стільки рейсів, скільки
перша і друга разом.
Вміння складати і розв'язувати
рівняння допомагають у розв'язанні задач. Спробуйте застосувати ці вміння, щоб
відповісти на запитання: яку з літер слід обрати?
Логічна вправа:
(х + 17) – 3 = 18
|
Г
|
|
АБВГДЕ
|
||
(8 – х ) + 19 = 22
|
?
|
Усні вправи
1.
Розв'яжіть рівняння:
1) х + 17 = 23; 2) 30 – х = 18;
3) х – 11 = 69; 4) 20 + х = 7.
2.
Чи є серед чисел 1; 2; 3; 5; 10 корінь рівняння 2х – 11 = 4?
3. Учитель. Друзі! На дошці записано розв'язання
деякої задачі: Нехай хлопчик заплатив за морозиво х к., тоді у нього залишилось (99 – х)к. Складемо рівняння:
99 – х = 26;
х = 73.
Відповідь. 73 копійки. Хто з вас може скласти задачу за даним
розв'язком?
Застосування
знань
1.
Розв'язання рівнянь та задач за допомогою рівнянь
@ Оскільки на цьому уроці учні
працюють з матеріалом, який уже досить добре відпрацьовано, для пожвавлення
роботи і заохочення учнів, першу частину цього етапу уроку можна присвятити грі
«Індивідуальне лото».
Методика проведення гри
У спеціальному конверті учням
пропонується набір карток. Зазвичай їх більше, ніж відповідей на великій
картці, яку також вкладено в конверт. Наприклад, на великій карті намальовано 6
прямокутників, а в учня 7-8 карток таких самих розмірів, що й записані на них
вправи. Учень дістає з конверта картку, розв'язує рівняння і накриває нею
відповідний результат. Картки накладають лицьовим боком униз. Якщо всі рівняння
розв'язані правильно, то зворотні боки карток, що накладені на велику картку,
складають якийсь умовний шифр: рисунок, креслення, літеру. Вчитель, проходячи
по рядах, легко визначає результати роботи учнів. За бажанням роботу учнів
можна оцінити.
Наведемо приклад карток і великої
картки:
20 + x = 70
|
42 – x = 7
|
у – 60 =
31
|
||
(48 – x) + 24 = 63
|
516 – (у + 145) = 276
|
(y + 83) – 112 = 243
|
Якщо
до числа а додати 13, то сума буде на 27 менша за 50. Знайдіть а
|
Знайти
значення змінної х, при
якому
рівність буде правильною
8 + 14 · 8 = 10 · х
|
Велика картка
272
|
9
|
50
|
10
|
12
|
35
|
2.
Розв'язання завдань тестової
роботи
Варіант 1
1. Знайдіть невідомий доданок 150 + х = 450 + 100:
1) 300; 2) 400; 3)
600; 4) 700.
2. Знайдіть невідомий від'ємник 280
– х = 150 + 10:
1) 440; 2) 430; 3)
30; 4) 120.
3. Яке з рівнянь має коренем число
104?
1) 238 + у = 416; 2) т – 2092 = 1067; 3) 987 – (х
+ 364) = 519; 4) х · х = 104.
4. Яке з рівнянь відповідає умові
задачі: Петрик задумав число. Якщо від
цього числа відняти 187 і отриману різницю відняти від числа 370, то
одержимо 245. Яке число задумав Петрик?
цього числа відняти 187 і отриману різницю відняти від числа 370, то
одержимо 245. Яке число задумав Петрик?
1) (х – 187) – 370 = 245; 2) 370 – (х – 187) = 245;
3) (187 – х) – 370 = 245; 4) 370 – (187 – х) =
245.
5.* Знайдіть задумане число (розв'яжіть рівняння).
Варіант 2
1.
Знайдіть невідомий доданок х + 137 = 67 + 220:
1) 287; 2) 250; 3) 150; 4) 83.
2.
Знайдіть невідоме зменшуване х – (300
– 158) = 358:
1) 216; 2) 316; 3) 500; 4) 658.
3.
Яке з наведених рівнянь має корінь 403?
1) 356 + b = 782; 2) т – 202 = 259; 3) 517 – (т + 79) = 35;
4) х · х = 403.
4. Яке з рівнянь відповідає умові
задачі: Марійка задумала число. Якщо від цього числа відняти 138 і до отриманої
різниці додати 214, то одержимо 400. Яке число задумала Марійка?
1) 400 – (138 + х)
= 214; 2) (х – 138) – 214 = 400;
3) 400 – 138 – х
= 214; 4) (х – 138) + 214 = 400.
5.* Розв'яжіть це рівняння.
Коди
відповідей
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5*
|
|
В1
|
2
|
4
|
3
|
2
|
312
|
|
В2
|
3
|
3
|
3
|
4
|
324
|
УРОК
№112 від 16.04.2020 року
Тема.
Повторення. Квадрат і куб числа.
Мета: ознайомити учнів з поняттям
степеня числа з натуральним показником та термінологією (основа степеня,
показник степеня, степінь); навчити записувати добуток рівних множників у
вигляді степеня і навпаки, а також знаходити значення виразів, що містять
степінь.
Хід уроку
Завдання 1
Який запис пропущено?
5 + 5 + 5 + 5 = 5 · 4
3 + 3 + 3 + 3 + 3 = ?
4 + 4 + 4 = ?
2 + 2 + 2 = ?
|
5 · 5 · 5 · 5 = 54
3 · 3 · 3 · 3 · 3 = ?
4 · 4 · 4 = ?
2 · 2 · 2 = ?
|
Учні самі можуть встановити, що
вирази в лівому стовпчику будуть дорівнювати добутку одних з рівних доданків на
їх кількість у сумі, і помітити схожу закономірність у короткому запису добутку
однакових множників у вигляді аb, де а — один з однакових
множників, a b— число таких множників у добутку.
Після цього вчитель дає означення
степеня деякого числа а з натуральним показником п, називає
основні терміни, пов'язані з поняттям степеня (основа, показник степеня,
степінь, піднесення до степеня), основними властивостями степеня (а1 = а; 1п =
1; 0п = 0), дає назву
другому і третьому степеню числа а (а2 — квадрат числа
а, b3 — куб числа b) і формулює правило виконання дій
у виразі, що містить степінь (учні роблять короткі записи в зошитах відповідно
до схеми «Степінь з натуральним показником»).
Степінь з
натуральним показником
а ·а· а· а
…=ап
7 · 7 · 7 · 7 = 74;
а1 = а; 1п = 1; 0п = 0
|
а — основа степеня
п — показник степеня
ап
— степінь
7 —
основа, 4 — показник, 74 — степінь
|
На закріплення термінології можна запропонувати усно:
1.
Назвіть основу і показник степеня: 1) 48; 2) 1310; 3)
а9; 4) 239; 5) 931.
2.
Який із записів неправильний? Чому?
1) 9 · 9 = 29; 2) 10 · 10 · 10 = 103;
3) b · b = b2;
4) 5 · 6 · 6 · 6
= 64.
3.
Прочитайте вираз і знайдіть його значення:
1) 31; 2) 110;
3) 025; 4) 52; 5) 23; 6) 34.
4.
Чому дорівнюють:
1)
квадрати одноцифрових натуральних чисел;
2)
кути натуральних чисел, менших від 4?
Тестові запитання
1.
Як називається запис 54?
2.
Як називається число 5 в цьому запису? Що воно показує?
3.
Як називається число 4 в цьому запису? Що воно показує?
4.
Як піднести 5 до четвертого степеня?
5.
Чи правильно виконані дії у прикладі 5 · 22 = 102 = 100?
Чому? Яка відповідь правильна?
Домашнє завдання
Уроки 64, 65 від 25,26.05 2020 року
Підсумкова контрольна робота. Виконати 11 варіант із збірника завдань з ДПА для 9 класу |
Комментариев нет:
Отправить комментарий